Strona www stworzona przez SPECTRUM MARKETING | 2023 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Początkowe spotkania zazwyczaj służą zorientowaniu się w problematyce pacjenta oraz jego motywacji. Bardzo ważne jest zbadanie tego obszaru ponieważ decyduje on o dalszym postępowaniu terapeutycznym. Ważne jest by pacjent, miał wewnętrzne poczucie, że to on chce być w terapii, że jest to jego własna decyzja. Psychoterapeuta uważnie słucha pacjenta, analizuje jego wypowiedzi, ton głosu, mimikę, sposób bycia. Mogą paść pytania o uczucia, myśli, ale także o powód spotkania. Zadaniem terapeuty jest także wspieraniu pacjenta oraz ułatwianie ekspresji poprzez odpowiednią empatyczną postawę, aktywne słuchanie, nawiązywanie w odpowiednik rytmie kontaktu wzrokowego, dopytywanie. Terapeuta wypowiada się także na temat tego, co mówi pacjent, odpowiada w sposób neutralny, nie oceniający pacjenta, nie radzi „niech Pan/Pani zrobi to lub tamto”.
Czasem mogą nastąpić podczas spotkania momenty ciszy, co też jest dobre, ponieważ pomaga pacjentowi jakby zatrzymać się i skupić się na swoim aktualnym stanie, uczuciach, pomaga w refleksji. Cenna umiejętnością terapeuty jest pozwolić pacjentowi być w ciszy i podjąć rozmowę w odpowiednim momencie. Z czasem ułatwia to pacjentowi większą otwartość, mówienie o treściach trudnych dla pacjenta, zawstydzających, lękowych.
W podejściu psychodynamicznym ważna jest analiza sposobów zachowania pacjenta i powiązanie ich z relacjami z przeszłości, między innymi z obiektami rodzicielskimi. Z relacjami, które w jakiś sposób były niewystarczające dla pacjenta. Pacjent w toku terapii, przy pomocy terapeuty może dokonać wglądu i zauważyć, że jego aktualne wzorce funkcjonowania są dla niego niekorzystne np.: utrudniają nawiązywanie, utrzymywanie relacji i zbudować nowe, bardziej adaptacyjne. W kontakcie z terapeutą może też odreagować trudne i przykre dla niego emocje (złość, żal, poczucie krzywdy, rozczarowanie). Terapeuta w relacji z pacjentem stara się „wejść w jego buty”, zrozumieć go. Pomaga to pacjentowi czuć się zrozumianym, co jest także jest istotnym czynnikiem zmiany w terapii.
Marta Kryjom