Strona www stworzona przez SPECTRUM MARKETING | 2023 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
W potocznym rozumieniu zawodu psychologa jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że profesja ta wiąże się z niezwykłą umiejętnością czytania w myślach i przenikającym spojrzeniem, które już po kilku minutach potrafi zidentyfikować najgłębsze pragnienia i intencje rozmówcy. Trudno się więc dziwić, iż niektórzy z nas w dalszym ciągu czują obawę przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy. Często nie wiemy czego się spodziewać, jak będzie przebiegało pierwsze spotkanie z psychologiem i jakie efekty przyniesie. Zasięgnięcie informacji i przyjrzenie się bliżej tej kwestii może złagodzić odczuwany niepokój oraz pomóc w uniknięciu rozczarowań. W związku z tym, poniżej przedstawiam najważniejsze aspekty pierwszej wizyty w gabinecie psychologa.
Podczas pierwszej wizyty u psychologa więcej będziesz mówić Ty. Skoro już ustaliliśmy, że czytanie w myślach to mit, nie powinno być zaskoczeniem, że żeby pomóc, specjalista musi zorientować się w twojej sytuacji życiowej, doświadczeniach, odczuwanych trudnościach. Jak to robi? Słucha Cię, dopytuje, wyjaśnia pewne kwestie przez Ciebie poruszane. Pozornie niezwiązane z problemem aspekty mogą okazać się bardzo istotne, dlatego niezmiernie ważna jest szczerość klienta, chęć podzielenia się własną historią, otwartość w relacji. Pomóc może miejsce spotkania – przytulny gabinet ma za zadanie stworzyć sprzyjające warunki do rozmowy, zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Nie bój się zadawać pytań, gdyż ważne dla Ciebie aspekty, mogą rzucić nowe światło na omawianą sytuację.
Zaufanie osobie, której się nie zna jest nie lada wyzwaniem, jednakże musimy pamiętać, że psycholog to osoba, która swoją postawą, wiedzą i umiejętnościami pomaga klientowi zrozumieć siebie i przezwyciężyć problem. Specjalista nie wie wszystkiego najlepiej, nie udziela rad i nie głosi jedynych słusznych prawd objawionych. Każda osoba jest inna i wyjątkowa, mamy różne potrzeby i cele. To my jesteśmy ekspertami w zakresie własnego życia, a psycholog pomaga nam do tej wiedzy dotrzeć. Dlatego nie musisz obawiać się krytyki czy też oceny – psycholog kieruje się zasadami kodeksu etycznego, obowiązuje go również tajemnica zawodowa (wyjątkiem są sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu).
Bardzo często osoby udające się na konsultację psychologiczną oczekują efektów już po pierwszym spotkaniu. Takie podejście do sprawy grozi sporym rozczarowaniem. Wizyta psychologiczna trwa zazwyczaj ok 50 minut i nie jest to czas wystarczający na poznanie klienta, rozpoznanie przyczyn jego trudności i podjęcie pracy w celu rozwiązania problemu. Pierwsze spotkanie z psychologiem ma charakter zapoznawczy, kończy się ustaleniem oczekiwań klienta oraz zakresu przyszłej współpracy. Co więcej, gdy trudności dotyczą dziecka warto jest przewidzieć dwa wstępne spotkania – pierwsze tylko z rodzicem, drugie z jego pociechą. Pozwoli to na lepsze zaznajomienie się z sytuacją rodziny bez konieczności oczekiwania dziecka w poczekalni i wzmagania w nim niepokoju.
Jeśli odczuwasz, że problemy, które Cię spotykają przekraczają twoje osobiste zdolności radzenia sobie, warto skonsultować się ze specjalistą. Czasem, nawet opowiedzenie o odczuwanych trudnościach i uzyskanie wsparcia emocjonalnego, pozwala na spojrzenie na sytuację z innej perspektywy. Nie trzeba przygotowywać się do wizyty u psychologa, ale refleksja nad własnymi potrzebami i upatrywanymi źródłami problemu ułatwi pierwsze spotkanie i zredukuje niepewność.
Daria Walkowiak